سخت افزار تدوین

میکروفن بی‌سیم Rode Wireless GO II

[vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”سوئیچر بلک مجیک مدل Atem Mini”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”12px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]مناسب برای ضبط صدای دو نفره
به همراه 2 فرستنده
دارای میکروفن داخلی با امکان اتصال میکروفن‌های یقه‌ای با جک 3.5 میلی‌متری
نصب آسان
دارای برد 200 متر
با قابلیت ضبط 24 ساعت صدا به صورت فشرده یا 7 ساعت به صورت غیر‌فشرده

میکروفن بی‌سیم رود Rode Wireless GO II یک به‌روزرسانی جذاب برای میکروفن مشهور Rode Wireless GO است که دارای قابلیت ضبط مستقل صدای دو نفر، برد افزایش‌یافته و گزینه‌های متعدد بسیاری برای خروجی است.

این سیستم برای فیلم‌برداران، ولاگرها و خبرنگاران فارغ از سطح تجربه و مهارتشان بهترین انتخاب است. به لطف بهره‌مندی از سیستم دیجیتال بی‌سیم امن Series IV 2.4 GHz، کاربری آسان و میکروفن‌های داخلی، استفاده از این سیستم ضبط صدا تنها با فشردن یک دکمه ممکن است. ازاین‌پس تمرکز بر روی قاب تصویر راحت‌تر خواهد بود؛ زیرا این میکروفن صدای موردنظر را حتی تا فواصل 200 متری به‌خوبی ارسال می‌کند.

خوشبختانه دکمه‌های پیچیده و متعددی بر روی این دستگاه وجود ندارد و تنها با فشردن یک دکمه، دستگاه آماده استفاده است. یک نمایشگر پرنور LCD نیز اطلاعات موردنیاز را نشان می‌دهد. البته در صورت نیاز به تنظیمات بیشتر، می‌توان از نرم‌افزار مخصوص این میکروفن استفاده و به توانایی‌های متعدد آن دسترسی پیدا کرد.

توجه: این میکروفن‌ها قابلیت ضبط صدای غیر فشرده تا حداکثر وضوح 24bit/48kHz را دارند. با استفاده از نرم‌افزار مخصوص آن‌ها، می‌توان فایل خروجی را با هر وضوحی ذخیره کرد؛ حتی وضوح 32-bit float/48kHz که فقط با برخی دستگاه‌ها و نرم‌افزارهای خاص سازگار است.

Rode Wireless GO II دو کاناله است و امکان استفاده از دو فرستنده را به طور هم‌زمان و با تأخیر بسیار کم (3.5 تا 4 میلی‌ثانیه) را فراهم می‌کند.

7 نکته در مورد میکروفن‌های Rode Wireless GO II
1. دارای دکمه Power قابل تنظیم
دکمه Power روی Transmitter یا فرستنده این دستگاه که در پک آن دو فرستنده وجود دارد، قابل‌برنامه‌ریزی است و توسط نرم‌افزار Rode Central، می‌توانید تعریف کنید که هنگام رکورد فیلم یا هنگام ضبط صدا با زدن آن میکروفنتان را Mute کنید.

می‌توانید در تنظیمات Rode Central، تعریف کنید که با زدن این دکمه اصطلاحا یک Marker به فایل صوتی اضافه شود. منظور از Marker خطوط عمودی است که بعد می‌توانید در ادیت صوت به‌راحتی آن نقاط را شناسایی کنید. فرض کنید تنظیم را روی گزینه Marker گذاشته‌ایم، اگر چیزی اشتباه شد می‌توانیم با زدن آن دکمه یک Marker روی صوت بیندازیم و بعد هنگام ادیت صوت کار ساده‌تر است.

اگر در سالن‌های همایش سخنرانی می‌کنید، ترجیحا تنظیم آن را روی گزینه Mute می‌گذاریم، که با زدن آن یک لحظه صدا Mute می‌شود و وقتی می‌خواهیم روی سِن مشکلی را حل کنیم، صدا به حضار منتقل نشود.

2. ضبط صدا در فرستنده (ویس رکوردر)
Transmitter یا میکروفن‌های مدل Rode، خودشان ویس رکوردر هم هستند و صدا را رکورد می‌کنند؛ ولی چیزی که نمی‌دانستید، این ویس‌رکوردر پر نمی‌شود. در واقع وقتی خود این نرم‌افزار تشخیص داد فضایی برای رکورد ادامه صوت ندارد، قدیمی‌ترین فایل صوتی را به‌صورت خودکار از Transmitter پاک می‌کند. شما بدون اینکه نگران باشید که همایش یا ویدیویی که تولید کرده‌اید در ویس‌رکوردر درونی ذخیره نشود، اتوماتیک فایل‌های قدیمی‌تر پاک می‌شود و فایل جدید جایگزین می‌شود. بنابراین هیچ‌وقت این مشکل پیش نمی‌آید که ظرفیت داخلی پر است و ادامه سخنرانی یا محتوای آموزشی‌تان رکورد نشود.

3. ارسال خروجی دیجیتال صدا از طریق پورت USB type C
اگر با همین کابل به یک کامپیوتر یا موبایل دارای ورودی USB type C وصل کنید، صدا به‌صورت دیجیتال به کامپیوتر یا موبایل منتقل می‌شود که کیفیت بسیار بالاتری دارد و کابل باعث افت کیفیت آن نمی‌شود. وقتی با جک 3.5 به یک موبایل یا کامپیوتر وصل می‌کنیم، اطلاعات به‌صورت آنالوگ فرستاده می‌شود که ممکن است با افت کیفیت مواجه شویم، ولی وقتی با این کابل به موبایل وصل می‌کنیم در واقع گیرنده Rode از طرف موبایل یک میکروفن تشخیص داده می‌شود و با بالاترین کیفیت ممکن می‌توانیم صدا را در موبایل یا کامپیوتر رکورد کنیم.

4. دارای گیره‌ای با ابعاد استاندارد برای اتصال به دوربین
گیره‌ای که روی گیرنده این میکروفن طراحی شده است، در واقع ابعادش طوری استاندارد شده که روی کفشک دوربین به‌راحتی قابل‌نصب است و خیلی تمیز و حرفه‌ای می‌توانید روی دوربین گیرنده را نصب کنید و از آن استفاده کنید.

5. استفاده از فرستنده و گیرنده به‌عنوان انتقال‌دهنده صدا
نکته پنجم این است که شما هیچ الزامی ندارید از میکروفن‌های فرستنده این دستگاه استفاده کنید. می‌توانید هر میکروفن یقه‌ای را به‌شرط اینکه پورت خروجی‌اش TRS باشد، به فرستنده وصل کنید و از فرستنده و گیرنده فقط به‌عنوان انتقال‌دهنده بی‌سیم صدا استفاده کنید.

در واقع می‌توانید در همایش‌ها به‌جای اینکه یک مکعب نسبتا بزرگ را به لباستان بزنید، از میکروفن یقه‌ای استفاده کنید و انتهای میکروفن یقه‌ای را به Transmitter وصل کنید و انتقال از این طریق اتفاق می‌افتد.

6. رکورد صدا با 2 کیفیت
ششمین نکته که خیلی حرفه‌ای و سطح بالا است، این است که وقتی در حالتی رکورد می‌کنید که دو فرستنده صدا را به یک گیرنده می‌فرستند و صداها با هم ادغام می‌شود، گزینه‌ای به اسم Safety Channel وجود دارد که در تنظیمات Rode Central، می‌توانید فعال کنید.

در این حالت صدا دو بار رکورد می‌شود، یکبار با بلندی اصلی و یکبار با 20db ضعیف‌تر. مزیت این است که جاهایی که صدا بلند است و باعث صداهای اضافی در میکروفن می‌شود، در آن نسخه‌ای که با تضعیف رکورد شده، صدا همچنان تمیز، باکیفیت و قابل‌استفاده است.

7. آپدیت و اضافه شدن امکانات جدید
هفتمین نکته بسیار جذاب که برخلاف تمام میکروفن‌های دیگر است، این است که Rode مرتب آپدیت‌هایی می‌دهد که از طریق نرم‌افزار Rode Central، می‌توانید سخت‌افزارتان را آپدیت کنید. وقتی شرکت Rode این محصول را به بازار ارائه کرد، در تمام کاتالوگ‌ها نوشته شده بود که در Transmitterها 24 ساعت می‌توانید صدا را رکورد کنید. اگر الان Rode خود را آپدیت کنید، می‌بینید که تا 40 ساعت می‌توانید رکورد کنید.

نکته این است که با آپدیتی که در این سخت‌افزار انجام شده است، نوع Compression عوض شده است و فایل‌ها را می‌تواند روی Transmitterها فشرده‌تر ذخیره کند. بنابراین به‌جای 24 ساعت تا 40 ساعت می‌توانید صدا را رکورد کنید.

در آینده هم شاید آپدیت‌های جدید امکانات جدیدی را به این دستگاه اضافه کند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]دستگاه Atem Mini که در واقع یک سوئیچر ویدیویی چهار کاناله است، از طریق پورت USB به کامپیوتر وصل می‌شود و کامپیوتر آن را وبکم تشخیص می‌دهد.

برای استفاده از این دستگاه نیازی به نصب درایور نیست و به محض اتصال Atem به کامپیوتر، یک وبکم با نام Blackmagic Design به وبکم‌های کامپیوتر اضافه می‌شود و در تمام سایت‌های برگزاری وبینار مثل Clickmeeting، Zoom، Google Meet  استفاده

است.

همچنین  از این سوئیچر می‌توانید برای پخش زنده در سایت‌هایی یوتیوب و… هم استفاده کنید.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”12px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”ورودی و خروجی‌ها”][vc_column_text]ورودی و خروجی‌ها
بلک مجیک Atem Mini  دارای 4 ورودی ویدیو HDMI و یک خروجی HDMI با پشتیبانی تا فرمت 1080p60 10-Bit 4:2:2 است.

همچنین پورت USB-C جهت ارتباط با کامپیوتر برای پخش زنده اینترنتی که می‌توان گفت همه نرم‌افزارهای پخش زنده را از جمله فیسبوک، یوتیوب، wirecast ،VMix ،OBS و… را پشتیبانی می‌کند.

علاوه بر آنها این سوئیچر دارای 2 ورودی میکروفون نیز است و همچنین از میکسر صدای 6 کانال در نرم‌افزار سوئیچر ،می‌توانید بهره ببرید.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”رزولوشن‌ها و مولتی فرمت”][vc_column_text]مولتی فرمت : یعنی پشتیبانی از رزولوشن‌های متفاوت به‌صورت هم‌زمان را مولتی فرمت گفته میشود.

 

با این امکان شما می‌توانید لپ‌تاپ و دوربین‌های با رزولوشن متفاوت را به سوئیچر وصل کنید.

به طور مثال یک ورودی را با رزولوشن 1080p ،یک ورودی را با رزولوشن 1080i ، یک ورودی را با 720p و ورودی دیگر را با یک لپ‌تاپ متصل کنید. تمام این ورودی ها در سوئیچر به وسیله کانورتر داخلی به رزولوشن و فرمت 1080p تبدیل میشود و خروجی نهایی 1080p خواهد بود.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”12px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text][/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”استفاده از Transitionهای سخت‌افزاری”][vc_column_text]استفاده از Transitionهای سخت‌افزاری

انتقال تصویر یا جابجایی تصویر از تصویر یک به تصویر دو رو توسط ترنزیشن انجام میدهند.

مثلا تصویر دوربین جدید می‌تواند از سمت راست وارد شود و روی تصویر قبلی قرار بگیرد. همچنین می‌توانیم از ترنزیشن Cut استفاده کنیم؛ یعنی تغییر تصویر یکدفعه و بدون هیچ افکتی انجام شود. سوئیچر Atem Mini دارای چند ترنزیشن است که به راحتی قابل استفاده است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”کلاس‌های آموزش از راه دور و مجازی و سمینار‌ها”][vc_column_text]از این دستگاه در کلاس‌های آموزش از راه دور و مجازی نیز می‌توان استفاده کرد. با توجه به امکاناتی از قبیل ورودی دوربین و لپ‌تاپ و تخته‌های هوشمند و ورودی میکروفون، پشتیبانی از پرده سبز (کروماکی) و تصویر در تصویر، مناسب اجرای کلاس‌های اموزش از راه دور و سمینارها است.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”حذف پرده سبز” color=”green”][vc_column_text]همچنین به کمک بلک مجیک Atem Mini، این قابلیت برای شما فراهم خواهد شد تا به راحتی پرده سبز را حذف کنید.

 

[/vc_column_text][vc_empty_space height=”12px”][vc_text_separator title=”تصویر در تصویر” color=”turquoise”][vc_column_text]تصویر در تصویر

قرار دادن چند تصویر در کنار هم به صورت هم زمان ،

فرض کنیم مدرس هستید و وبینار خودتان را به کمک پاورپوینت پیش می‌برید. گاهی می‌توانید از طریق دوربینی که به Atem Mini متصل است، تصویر خودتان را نمایش بدهید. سپس گاهی از طریق کامپیوترتان و خروجی HDMI آن که به دستگاه وصل است، پاورپوینت را به نمایش بگذارید. ولی یک گزینه جذاب دیگر «تصویر در تصویر» یا اصطلاحا PIP است. در این حالت می‌توانید پاورپوینت را نمایش بدهید و در گوشه صفحه تصویر خودتان هم باشد. به راحتی با دکمه‌های دستگاه می‌توانید این حالت را فعال کنید و همچنین انتخاب کنید که تصویر شما در کدام گوشه صفحه باشد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_empty_space height=”12px”][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_text_separator title=”نرم‌افزار رایگان Atem Software Control” color=”juicy_pink”][vc_column_text]شرکت Blackmagic برای تمام سوئیچرهای حرفه‌ای خود نرم‌افزاری با نام Atem Software Control طراحی کرده که به صورت رایگان در سایت بلک مجیک ارائه می‌شود. نکته قابل توجه آن است که سوئیچرهای بلک مجیک معمولا چند هزار دلاری هستند؛ ولی نرم‌افزاری که برای کنترل و تنظیمات این سوئیچرها استفاده می‌شود کاملا یکسان است. با نصب این نرم‌افزار می‌توانید کارایی دستگاه را خیلی گسترده‌تر کنید. مثلا امکان حذف پرده سبز از طریق این نرم‌افزار وجود دارد.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *